Tel: 444 23 24

Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No: 9 Çankaya / İZMİR

6n1k – 2004 yılından beri Batıgöz’de görev yapan Op. Dr. Uğur Ünsal Katarakt hakkında konuştu 01 Şubat 2014

Op.Dr. Uğur Ünsal “Katarakt, gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Saydamlığı bozulan lens isli, buzlu veya lekeli cam gibi olur ve görme ile ilgili şikayetler başlar. Gözlerden birinde veya ikisinde birden meydana gelebilir. Bir göz genellikle diğerine göre daha fazla etkilenir. Katarakt olgunlaştığında cisimler şekilsiz bulanık veya zayıf görülür. Göz yorgunluğu ve baş ağrısı oluşur. Göz merceğinin bir kısmı saydamlığını kaybederek bulanıklaşırsa, ışık bu bulanık kısımlardan geçemez. Mercekten daha az ışık geçtiği için görüş bulanıklaşır. Katarakt genellikle yaş ilerlemesine bağlı olarak görülür ancak nadir olmakla birlikte, bebeklerde de doğduklarında katarakt görülebilir.”

GÖZ MERCEĞİNDE YAŞANAN BİR TAKIM DEĞİŞİM KATARAKTA BİR İŞARETTİR

Katarakt’ın nasıl oluştuğuna dair bilgi veren Op. Dr. Uğur Ünsal, ‘’ Katarakt yaşlanmanın bir süreci olarak oluşabileceği gibi cildimizde nasıl karışıklıklar oluştuğu gibi, gözümüzde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunlardan en fazla değişime uğrayan yer göz merceğimizdir. Göz merceğinde yaşanan bir takım değişim Katarakta bir işarettir.

RUTİN BİR GÖZ MUAYENESİ YAPILDIKTAN SONRA KATARAKT TANISI RAHATLIKLA KONABİLİR

Katarakt tanısını koymanın zor bir şey olmadığını belirten Ünsal,’’Rutin bir göz muayenesi yapıldıktan sonra Katarakt tanısı rahatlıkla konabilir. Bu muayenede hastanın önce görme düzeyine bakılır. Biyomikroskop cihazıyla Katarakt derecesine ve sertliğine bakılır. Daha sonra göz bebeği genişletilir. Gözünün arkasına görme tabakasında,görmesini azaltan başka bir neden yok ise katarakt tanısı çok daha rahatlıkla konulabilir. Bu teknikle,bu rutin muayeneyle tanı koymamıza yüzde 80 yeterlidir. Bazı durumlarda yüzde 20’yi kapsayan kısımda hastanın bir göz anjiyosu ve gerekirse gözünün arkasında ki görme tabakasının bir tomografisinin de çekilmesi şarttır.”

AMELİYAT SÜRESİ 10-15 DAKİKA

Batıgöz’de Kataraktın tedavisini modern teknolojiyle yaptıklarını söyleyen Op. Dr. Ünsal, Katarakt ameliyatının, gözün durumuna göre yaklaşık olarak 10-15 dakika içerisinde tamamlandığını dile getirdi.