Tel: 444 23 24

Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No: 9 Çankaya / İZMİR

Oftalmology Life dergisinde yayınlanan Torik Göziçi Lens

Oftalmology Life dergisinde yayınlanan Torik Göziçi Lens

Oftalmology Life dergisinde yayınlanan Torik Göziçi Lens

Torik GİL’lerin Katarakt Hastaları İçin Önemi

Katarakt cerrahisi günümüzde bir refraksiyon cerrahisine dönüşmektedir. Katarakt cerrahisi için kullanılan kesi aralığı 1.8 – 2.2 mm’dir. Küçük kesili katarakt cerrahisine yönelmekle birlikte postoperatif dönemde oluşan astigmatizma azalmaktadır.

Astigmatizma tedavisinde kullanılan yöntemler; uygun kesi yeri seçimi, limbal gevşetici insizyon, astigmatik keratotomi ve torik göz içi lensi yerleştirilmesidir. Katarakt cerrahisinde ana kesiyeri dik akstan yapıldığında yaklaşık 1.00 dioptri astigmatik düzeltme sağlanır. Ancak limbal gevşetici insizyon, astigmatik keratotomi ve korneal kesi ile yapılan astigmatizma tedavisinin ileriki yollarda stabilizasyonu olmadığı gibi kesinin etkinliği olgudan olguya değişmektedir. Korneanın yaşayan bir doku olduuu asla unutulmamalıdır.

Astigmatizma tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de torik göz içi lensi implantasyonudur. Bu yöntem daha stabil daha güvenilir bir astigmatizma tedavisi sağlar. Türkiye’de üretilen Acriva UD Toric ve Acriva UD Reviol Toric göz içi lenslerini yaklaşık dokuz aydır kullanıyorum.

Torik GİL İmplantasyonunda Bilinmesi Gerekenler

  1. Torik GİL İmplantasyonunda Bow tie (papyon) tipi astigmatizma daha çok yarar görür. Korneal skara bağlı irregüler astigmatizma , keratokonus, pellucid marginal dejenerasyonda fazla etkili olmaz.
  2. Korneal astigmatizmanın doğru ölçülmesi , göz içi lens gücünün doğru hesaplanması gerekir. Korneal astigmatizma ölçümü; korneal topografi, manuel keratometri ve otomatik keratometriden alınan değerlere göre yapılır. Göz içi lens gücü hesaplaması mümkünse optik biyometri (Lenstar) veya immersiyon tekniği ile, bu ikisi mümkün değilse hassas bir ultrasonik biyometri ile yapılmalıdır.
  3. Torik GİL implantasyonundan hiçbir farkı yoktur. Ancak GİL stabilizasyonu için kapsüloreksis çapının ve bütünlüğünün önemi büyüktür. GİL’in göz içine yerleştirilirken işaretlenen aksta olmasına dikkat edilmelidir. GİL her 1 derece rotasyonunda %3.3’lük değer kaybına uğrar. 30 derece GİL rotasyona uğradığında lens astigmatizma etkisinin %100’ü kaybolur.