Tel: 444 23 24

Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No: 9 Çankaya / İZMİR

Vitrektomi

Vitrektomi

Vitrektomi

Vitrektomi, göz içini dolduran jel kıvamındaki sıvının (vitreusun) cerrahi olarak çıkartılması ve yerine sıvı, hava, gaz ya da silikon yağı konulmasıdır.
Vitreusa ulaşmak için göz dışından milimetrik boyutta 3 adet delik(port) açılır. İlk portun görevi boşalan vitreusu doldurmak için göziçine özel solüsyon enjeksiyonu yapmaktır. Ameliyat esnasında devreye giren bilgisayar kontrolündeki vitrektomi ünitesi göz basıncındaki düşüklüğü fark ederek göz içine port aracılığıyla otomatik olarak solüsyon verir. İkinci port göz içini aydınlatmak ve cerraha görüş sağlamak için fiber optik ışık kaynağı içerir. Üçüncü port ise cerrahi işlemi gerçekleştiren adına prob denilen uçtur.

Vitrektomi

Resim1: Yandaki şema vitrektomide gözün içine üç delikle serum kanülü, ışık kaynağı ve vitrektom ile girildiğini göstermektedir.

Standart vitrektomi uygulanırken, gözün en dış tabakası olan konjonktiva kesilerek 0.9 mm çapında 3 adet delik açılır. Ameliyatın bitiminde yeniden göz küresindeki bu deliklerin ve konjonktiva dokusunun dikilmesi gerekmektedir. Günümüzde yeni bir teknikle göz küresine açılan deliğin çapı daha da küçültülmüş ve konjonktivanın açılmasına gereksinim kalmamıştır. Transkonjonktival-sütürsüz vitrektomi (23 gauge, 25 gauge) olarak isimlendirilen bu yöntemle cerrahinin süresi kısalmakta ve cerrahi sonrası hastaların şikayetleri belirgin biçimde azalmaktadır.

Vitrektomi Operasyonu

Yandaki resimde transkonjonktival-sütürsüz vitrektomi uygulanan hastanın fotoğrafı izlenmektedir.

Hangi hastalıklarda vitrektomi yapılır
1.Geçmeyen göziçi kanaması
2.Proliferatif diabetik retinopati (Şeker hastalığına bağlı oluşan göziçi kanaması ve zarların temizlenmesi)
3.Retina dekolmanı
4.Makuler delik
5.Makula bölgesinde oluşan membranların temizlenmesi
6.Göziçine düşen lensin çıkarılması
7.Göziçine kaçan yabancı cisimlerin çıkarılması
8.Cerrahi sonrasında göziçinde oluşan enflamatuar değişikliklerin (endoftalmi) temizlenmesi
vitrektomi-hastalari