Tel: 444 23 24

Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No: 9 Çankaya / İZMİR

Ağu 13

9 Eylül Gazetesi – 20 madalyalı milli atletimizin katarakt sorunu Batıgöz’de son buldu 03 Temmuz 2014

5 kıtada katıldığı yarışmalarda 120 madalya kazanarak ülkemizi onurlandıran milli atletimiz Dr. Hikmet Kandeydi’nin katarakt tedavisi Op. Dr. Ugur Ünsal tarafından Batıgöz’de başarı ile gerçekleştirildi.

Erken yaşlardan itibaren sporla uğraşan; meslek olarak beden eğitimi öğretmenliğini tercih ederek profesyonelliğe adım atan Dr. Hikmet Kandeydi, Türkiye’de spor akademilerinin kurulmasına öncülük etmiş. Atletizm branşında Master’lar kategorisindeki başarılarıyla tanınan ve sevilen milli sporcumuz Kandeydi, katarakt şikayetiyle ilgili olarak: “2 sene önce okuma güçlüğü çekmeye başladım. Gözlüğümü silerek gidermeye çalıştım ancak geçmeyince, gözlük reçetesi almak için muayene oldum. Doktorum gözümde katarakt olduğunu, ancak yeni gözlüklere rağmen görmede güçlük yaşayacağımı ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.” dedi. O tarihte tedavi olmak istemeyen ancak şikayetleri devam eden Kandeydi, yakın zamanda katarakttan kurtulmaya karar verdiğini ve tekrar Batıgöz’e geldiğini söyledi. Önce bir gözü tedavi edilen Kandeydi, operasyonun ertesi gününden itibaren, öncelikli olarak renkleri parlak görmeye başlamış. Tedavi edilmeyen gözü ile renkleri daha donuk ve bulanık gördüğünü fark etmesi, diğer gözünün tedavisine daha hızlı karar vermesine neden olmuş. Spora hayatının hiçbir döneminde ara vermediğini belirten 82 yaşındaki milli atlet, operasyon sonrasında sadece 2 gün koşmaya ara verdiğini, bu süre içinde sporu tempolu yürüyüşler ile sürdürdüğünü belirtti.

Teşhisi ancak uzman doktor tarafından konulabilen kataraktın tek tedavisi cerrahi operasyon

Milli atletimizin operasyonunu gerçekleştiren Op. Dr. Uğur Ünsal, kataraktın ağırlıklı olarak ilerleyen yaşla birlikte, göz merceğinin kimyasal ve doğal yapısının değişmesi ile meydana geldiğini belirtti. Buzlu, buğulu, bulutlu ya da puslu görme, renklerin soluk görülmesi, karanlıkta görme güçlüğü, parlak nesnelerin etrafında hale görülmesi, gözlerde kamaşma ve aydınlıkta görme güçlüğü, tek gözle bakıldığında çift görme, gözlük numaralarının sıkça değişmesi gibi şikayetlerle ortaya çıkan katarakt hastalığı için tek tedavinin cerrahi olduğunu belirten Op. Dr. Ünsal, “Katarakt tanısı ancak göz hastalıkları uzmanları tarafından yapılan tetkikler ile konulabilir. Kataraktın ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Tedavi için tek çözüm cerrahi operasyondur.” dedi.

Katarakt operasyonunun korkulacak bir işlem olmadığını belirten Op. Dr. Ünsal bu süreç ile ilgili: “Operasyon öncesinde, gözbebeğini genişletici damlalar ile genişletiyoruz. Sonrasında damla anestezisi ile gözü uyuşturuyor, 10-15 dakika içinde operasyonu tamamlıyoruz. Opaklaşan, göz içi merceği ultrason enerjisi ile çıkarılıyor, yerine yeni bir göz içi merceği yerleştiriyoruz. Operasyon sırasında dikişe gerek duyulmuyor.” şeklinde bilgi verdi. Batıgöz’de kullandıkları 3 boyutlu görüntüleme ile katarakt cerrahisinde doku ile bütünleşme ortamı yakaladıklarını ve bu şekilde cerrahiyi hızlı ve güvenli şekilde tamamlama olanağı bulduklarını belirtti. Operasyonlarda kullanılan ileri teknolojiye sahip göz içi merceklerin de hastaların görüş kalitesini artırdığını söyledi.
batigoz-82lik-milli-atlet-goz-ameliyati-oldu-9eylul-gazetesi-03072014

ugurunsal

Comments are closed.