Tel: 444 23 24

Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No: 9 Çankaya / İZMİR

Ağu 13

Milliyet Ege – Gözde Dikişsiz Ameliyat 11 Ağustos 2014

Özel Deniz Hastanesi, diyabet, retina ve vitreus ile ilgili göz hastalıkları tedavisinde uygulanan vitrektomi ameliyatları için hasta kabulüne başladı. Temmuz ayı itibarıyle hizmete giren retina cerrahisi bölümünde, SGK’ya bağlı bulunan hastalar katkı payı ödemeksizin ameliyat olabiliyorlar.

Vitrektomi hakkında bilgi veren, Özel Deniz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uğur Ünsal, ameliyatın genel olarak lokal anestezi ile yapıldığını belirtti. Lokal anestezi yapılamayacak olan hastalarda ve çocuklarda genel anestezi uygulanabileceğini söyledi. Hastanın ameliyat esnasında ağrı hissetmediğini belirten Op. Dr. Ünsal, “Ameliyat hasta ile konuşarak yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saattir.” dedi.

Daha önceki yıllarda vitrektomi ameliyatının dikişli yapılan bir ameliyat olduğunu kaydeden Op. Dr. Ünsal, “Eski yöntemde konjonktiva dediğimiz gözün en dışındaki beyaz tabaka kaldırılıp sonrasında dikişler yerleştirilip 3 adet delik açılarak vitrektomi ameliyatı yapılırdı. Artık günümüzde konjonktiva dokusu kaldırılmadan mikronla ölçülebilecek boyutta delikler yapılıp ameliyat dikişsiz bir şekilde tamamlanabiliyor. Bu teknik hem ameliyat süresini kısaltıyor, hem de ameliyat sonrası iyileşme süresini hızlandırıyor.” diye konuştu.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ünsal şunları söyledi: “Vitrektomi ameliyatından sonra iyileşme yavaştır. Katarakt ameliyatından sonra görme hemen oluşmaya başlarken vitrektomi ameliyatından sonra görme oluşması 15-20 gün gibi bir süre alabilir. Vitrektomi ameliyatında göz içine tampon madde olarak hava, gaz veya silikon yağı enjeksiyonu yapılabilir. Hava veya gazın alınmasına gerek yoktur ancak silikon yağının 2-3 ay içinde, gözün durumuna göre alınması gerekir. Tüm bunlar hastanın iyileşme süresini etkiler.Ameliyattan sonra el temizliğine dikkat edilmeli ve damlalar düzenli kullanılmalıdır. Vitrektomi ameliyatından sonra hastanın pozisyonel yatması (yüzüstü, yan vs) önerilir. Hava veya gaz enjeksiyonu yapıldı ise uçak yolculuğu yapması kesinlikle yasaktır.”
deniz-hastanesi-gozde-dikissiz-ameliyat-milliyetege-11082014

ugurunsal

Comments are closed.